28-02-2019

Понад 10 років центральна районна бібліотека займається видавничою діяльністю, що стало ще одним кроком бібліотекарів до визначення свого місця у житті громади. Йде до завершення підготовка до друку історико-краєзнавчого нарису “Бібліотека – відгомін історії Ківерцівщини”. Це узагальнення відомостей про бібліотеки Ківерцівщини, їх роль та місце у різні часи та збереження бібліотек для майбутніх поколінь у новому форматі. Книга буде містити понад 300 сторінок зі світлинами різних років. Сьогодні подаємо Вам уривок з історії бібліотеки с. Кульчин.

 

“Кульчин – мальовниче село. Бібліотека нашого села одна з бібліотек, які були найраніше створені в тодішньому Ківерцівському районі. Підтвердженням цьому служить виступ В. Сердюк завідуючої відділом культ політосвіти, який був надрукований в районній газеті за 4 квітня 1946 року.

У далекому 1948 році в приміщенні старенької хатини “біля грушки” розмістилася маленька бібліотека. Завідував цією бібліотекою Васильчук Григорій Максимович. А книжок було мало, як розповідають старші люди “вміщувались у два кошики”. Григорій Максимович тримав книжки вдома, ідучи на роботу, він брав їх із собою. Так він пропрацював чотири роки. З часом бібліотека поповнила свій фонд. Книги приносили всі, хто хотів, щоб в селі була хата-читальня.

27 червня 1953 р. – на посаду бібліотекаря була прийнята Вінцюк Лідія Григорівна, яка, як кажуть в народі, була бібліотекарем від Бога.

З повідомлення П. Корнієнка, яке було надруковане у районній газеті 22 січня 1956 року дізнаємося, “що активними читачами бібліотеки були Е. Бальбуза, читачі-активісти В. Барановський, М. Вовчук, М. Висоцька”.

У районній газеті за 31 грудня 1958 року ім’я Лідії Григорівної Бальбузи було названо серед кращих бібліотечних працівників, “які виявили себе полум’яними пропагандистами книг. Серед них – Л. Бальбуза. В бібліотеці організовано 2 пункти книговидачі – на фермі і на хуторі”.

1960 р. у селі збудували нове приміщення, яке розділяли між собою бібліотека та медичний пункт.

Вона користувалася авторитетом своїх колег-бібліотекарів, тому в 1963 році її портрет було поміщено на районну Дошку пошани. Про це теж дізналися з районної газети від 19 листопада 1963 року: “номер 7 у списку на Дошку пошани поміщено бібліотеку села Кульчин, завідуюча бібліотекою тов. Бальбуза Л. Г.”.

Головним завданням бібліотек у період 60-х років було залучити якомога більше читачів, викликати у них ще більший інтерес до книги.

“У підборі літератури читачам завжди подає допомогу завідуюча Кульчинською бібліотекою Лідія Григорівна Бальбуза. Вміє вона пропагувати книгу, яка знаходить усе ширший шлях до читача”, – писала сільська дописувачка Т. Лоїк в газеті “Ленінським шляхом” за 26 травня 1966 року.

Одним з головних напрямків роботи установи за всі роки своєї діяльності була робота на допомогу сільськогосподарському виробництву. Багато заходів проводилося безпосередньо за місцем роботи трудівників: тваринницькій фермі, тракторній бригаді, току, буряковому полі. Тут вивішувалися “блискавки”, бойові листки. Завідуюча бібліотекою була завжди причетна до цих справ. Тут проводилися масові заходи.

“У Кульчині бібліотека одна з найкращих в районі, вона носить назву закладу відмінної роботи. Звичайно, велика заслуга в цьому Л. Г. Бальбузи. І до зими приміщення вже повністю готове: зроблено поточний ремонт, завезено нову літературу, паливом тут запаслися ще в квітні”, – читаємо у матеріалах рейду-перевірки роботи культосвітніх установ до роботи в осінньо-зимових умовах.

Бібліотекар постійно шукала та запроваджувала в практику роботи все нове та прогресивне. Про один з таких заходів вона розповідає у дописі “Фільм про наше село”: “Справжньою сенсацією для мешканців села став цей фільм. Вони побачили на екрані самих себе, своїх односельчан, своє багате і оновлене село”.

У 1976 році односельчани виявили Л. Г. Бальбузі високе довір’я і обрали її депутатом районної ради. Перебуваючи на цій виборній посаді вона відстоювала їх інтереси, допомагала у вирішенні різних питань.

Завідуюча методично-бібліографічним відділом Ківерцівської ЦБС Білинська М. Й. писала у районній газеті від 5 квітня 1980 року: “17 річною дівчиною переступила поріг Кульчинської сільської бібліотеки Лідія Григорівна Бальбуза. З тих пір минуло багато весен. Сьогодні Лідію Григорівну поважають не лише односельці, а й колеги по роботі як мудрого наставника, добру і чуйну людину”.

9 березня 2011 р. – відкриття бібліотеки, на яке були запрошенні гості району: голова державної адміністрації – Леонтій Кричкевич, голова районної ради – Михайло Марчук, Директор Центральної бібліотечної системи – Михальчук Любов Іллівна, депутатський корпус Жидичинської сільської ради на чолі з головою Данкевичом Олегом Петровичем. Свято благословив та освятив приміщення Благочинний ківерцівського округу Олександр Кондратюк.

У 2011 році був оголошений конкурс “Влада – друг бібліотек”. Ініціатором проведення конкурсу стала Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів у рамках програми “Бібліоміст” при сприянні Міністерства культури України та Всеукраїнської асоціації бібліотекарів, приуроченого Всеукраїнському дню бібліотек.

Бібліотекарі презентували творчу роботу – коротке есе (до 200 слів), що висвітлювало ефективну діяльність і конкретні приклади підтримки представника органу влади, які визначилися як лідери у сприянні розвитку бібліотек.

Напередодні професійного свята бібліотечних працівників – 29 вересня 2011 року – в столиці відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу. Міністр культури України Михайло Кулиняк та директор програми “Бібліоміст” Матей Новак вручили грамоти та пам’ятні знаки переможцям конкурсу. Серед 11 переможців нагороду у номінації “Лідер підтримки бібліотек” отримав посадовець районного рівня від Західної України – Данкевич Олег Петрович, Жидичинський сільський голова Ківерцівського району Волинської області, за його сприяння бібліотеку було переведено у реконструйоване оновлене приміщення у якому раніше розміщувався сільський бар. Депутати підтримали ініціативу сільського голови щодо бібліотеки…”